Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

poniedziałek, 14 maj 2018 13:57

Wprowadzenie do Huny (01)

Napisał

Huna to hawajski szamanizm. Szamanizm odróżnia się od magii, religii, ezoteryki, okultyzmu.

Co takiego wyróżnia szamanizm?

Dla wielu osób wyrażenia, które wypisałem, są jednoznaczne, i być może nie względem siebie, ale względem szamanizmu oznaczają one zupełnie coś różnego.

Szamanizm jest SZTUKĄ, a dokładnie rzemiosłem.

A teraz trochę implikacji tematycznych:

 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to nie opiera się na wierze w dogmaty (istnienie istot wyższych, przymioty religijne)
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to nie opiera się na szczególnych super-predyspozycjach pojedynczych osób, na niczyim indywidualnym objawieniu
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to nie ma w nim miejsca na zjawiska nadprzyrodzone (duchy, zjawy, demony i anioły)
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to jego praktyka znajduje się pod kontrolą osoby praktykującej
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to nauczyciel czy mistrz jest tylko źródłem informacji i wsparciem, a nie duchowym przewodnikiem, potocznie rozumianym guru czy kimś sprawującym nad nami władzę
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to poznajemy go metodycznie, a nie chaotycznie, to posiada on własną tradycję i sukcesję (jak prawdziwa Huna, przekazywana z pokolenia na pokolenie w obszarze rodzin hawajskich, a od pewnego czasu, dzięki organizacji Aloha International i jej twórcy Serge’owi Kahili Kingowi na całym świecie)
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to Ty (najprawdopodobniej) możesz zostać szamanem!
 • jeżeli szamanizm jest rzemiosłem, to szaman jest REALISTĄ

W przypadku religii, ezoteryki, magii, okultyzmu mamy do czynienia niekoniecznie z wiedzą taką, jak Huna. Bywa, że elementy Huny promuje się w osłonie innego rodzaju tradycji - spirytualistycznej ideologii, filozofii czy teologii.

Jako rzemiosło Huna nie jest także nauką w sensie nauki akademickiej. Ta ostatnia to tzw. wiedza KNOW-WHAT - celem każdej nauki jest TYLKO poznanie czegoś, z kolei celem wiedzy KNOW-HOW (wiedzy praktycznej, takiej jak szamanizm) jest zrobienie czegoś. Tym, czego zrobieniem interesuje się szamanizm, czyli Huna, jest szeroko pojęte uzdrowienie:

 • sfery finansów
 • sfery związku
 • sfery zdrowia
 • sfery rodziny (ohana - to hawajskie słowo ma szersze konotacje, chodzi o wszystkie permanentne relacje społeczne)
 • sfery duchowości (samoakceptacja, szczęście i cnoty moralne)

Wiedza KNOW-HOW bazuje na pewnych elementach wiedzy KNOW-WHAT, którym przyjrzymy się w dalszej części wprowadzenia, ale robi to tylko w sposób praktyczny, odnosząc pojęcia do rzeczy, które są obserwowane i doświadczanie, a potem zmieniane, uzdrawiane, a nie hipotez czy innych bytów czysto myślnych.

Pojęcia te, którymi posługują się szamani, w tym praktycy Huny, nie mieszczą się ani w religijnym, ani w naukowym, ani w ezoterycznym światopoglądzie, ani nawet w zdrowym rozsądku większości ludzi. Nie oznacza to jednak, że oznaczają one abstrakcje lub iluzje.

==

Tekst powstał dla portalu www.Ezoter.pl - zapraszamy na stronę!

Czytany 620 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 maj 2018 14:01
Paweł Karwat

www.MuninSzaman.pl - Huna: usługi indywidualne, uzdrowicielskie, na dystans, kursy online i lokalne. Twórca i właściciel Naturonetu.

Nazywam się Munin (Paweł Karwat) i zajmuję się Huną - tak dla własnych celów, jak i w usługach dla Klientów oraz w nauczaniu. Jestem uczestnikiem Projektu Aloha organizacji Aloha International (zobacz wpis do katalogu nauczycieli i terapeutów Huny w Europie) założonej przez Serge'a Kahili Kinga, autora książek o Hunie popularnych na całym świecie, jak "Szaman miejski", "Bądź mistrzem ukrytego ja" czy "Natychmiastowe uzdrawianie". Swoje doświadczenia rozwijałem przez wiele lat, zarówno pracy nad sobą, jak z Klientami. Poznawałem wiele różnych metod, także z zakresu medycyny naturalnej i psychotroniki polskiej. Jestem także autorem książki o Hunie pt. "Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii". Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego "HOLISTYKA" w Lublinie. Prowadzę nieprzerwanie usługi uzdrowicielskie od 2012 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.