Regulamin

Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

poniedziałek, 08 styczeń 2018 10:50

Zagrożenia niezweryfikowanych praktyk

Napisał

Każdy z nas żyje dzięki wiedzy. Właściwe poznanie to warunek nadrzędny nieprzypadkowo skutecznego działania.

Wiedza naukowa tym różni się od innych jej rodzajów, że po pierwsze wynika z oglądu i opisu, a nie wiary, zaś po drugie jest ona intersubiektywnie komunikowalna, czyli może być wymieniana przez ludzi między sobą.

Wiedzę naukową uzasadnia nie autorytet, ale metoda. Nie ma znaczenia kto wypowiada twierdzenia naukowe, jak wybitny specjalista i z jak długim stażem. Jeśli nie potrafi podać metody, która posłuży każdemu, kto tylko zechce, do potwierdzenia odpowiednich wyników, na których opierają się takie twierdzenia, autorytet ów uprawia nie naukę, a demagogię.

W przypadku naturoterapii niejednokrotnie mamy do czynienia z demagogią, jako że źródłem wiedzy staje się sam specjalista - uzdrowiciel, ekstrasens, jego domniemane wybitne zdolności. Ktoś taki, jednak, nie potrafi podać sposobu, który zupełnie niezależnie od niego posłużyłby do potwierdzenia tego, co głosi.

Powinniśmy wszyscy dążyć do unaukowienia naturoterapii, czyli tworzenia oficjalnych badań nad jej metodami, do których należą terapie manualne, terapie bioenergetyczne i radiestezyjne, ziołolecznictwo.

Należy eliminować tendencję do zawierzania autorytetom i opierania na nich praktyki. Metoda naukowa uzasadniająca wiedzę robi to bez względu na osobę, czyni wolnym i usługodawcę, i usługobiorcę. Czymś notorycznym jest nadużywanie zaufania klientów przez nauczycieli i terapeutów naturalnych, podobnie jak fanatyczna wiara w cudowne środki ludzi korzystających z ich pracy.

Rozpowszechniając metodę naukową, czyli ogląd i opis, będziemy przyczyniać się do oczyszczania rynku ze wszystkiego, co nieprawdziwe, fantastyczne, niesprawdzone i szkodliwe.

Uważam, że każdy promotor naturoterapii powinien mieć w gestii sumienia odnoszenie się do metody naukowej, zwalczanie autorytatywności, porzucanie mitów, domaganie się weryfikacji absolutnie wszystkich twierdzeń, piętnowanie subiektywizmu i związanego z nim synkretyzmu metodologicznego (łączenia w systemie naturoterapii elementów wiedzy i filozofii, światopoglądu, religii).

Ogrom terapii uznanych za naturalne nie posiada odpowiedniej weryfikacji. Zagrożenia istnieją tak ze strony bardziej biologicznych, jak i psychotronicznych systemów. Potrzeba przyjąć podejście medycyny akademickiej i z przysłowiowym uporem maniaka, konsekwentnie, bezwzględnie i bezlitośnie eliminować wszystko, co nie daje się sprawdzić za pomocą metody naukowej. Ceną za obojętność w tym względzie są życie i zdrowie.

Wielu ludzi uchodzi za autorytety i przyjmuje się naiwnie, apriorycznie ich nieomylność, podczas gdy nikt nie zbadał głoszonych i robionych przez nich rzeczy.

Przed nauką nie ma nikogo o specjalnych względach, traktuje ona wszystkich równo, z jednakową, absolutną surowością. W nauce nie ma przymykania oczu, klepania po plecach, chodzenia na kompromis i kolesiostwa.

Czytany 68 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 styczeń 2018 11:00
Paweł Karwat

www.MuninSzaman.pl - uzdrawianie metodami Huny na odległość

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.