Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

środa, 21 luty 2018 08:26

Zdrowie psychiczne a religia

Napisał

Przyzwyczailiśmy się do tego, że religia jest obecna, bez większych przeszkód, w naszym życiu.

Nauka, jednak, jest bezwzględna, także nauka o zdrowiu. Bezwzględną powinna być, również, oparta na tej nauce terapia, jak naturoterapia.

Czy religia nam szkodzi, czy pomaga? Zdania są podzielone, jak zwykle. Rozstrzygnięcie tego pytania nie powinno być kwestią dyskusji światopoglądowej. Fakty naukowe powinny stać za wszelką odpowiedzią.

Moim zdaniem psychologia dostarcza dostatecznej ilości danych do twierdzenia, że religia jest szkodliwa, a nierzadko i zabójcza. Zacznijmy jednak od samych podstaw, czyli od głowy, od której psuje się ryba.

Religia przychodzi z określonym obrazem świata. Obraz ma to co siebie, że nie może zastąpić oglądu rzeczywistości. Niestety, wyznając obraz, oddalamy się od prawdy. Doprowadzamy do poznawczych zaburzeń - tak w umyśle, jak w organach zmysłów.

Przekonania, poglądy, wyobrażenia, które kultywujemy na kanwie religii rzutują się na nasz sposób postrzegania, prowadząc do stresu.

Nieważne, czy obraz tworzący konflikt z rzeczywistością jest religijny, czy nie, efekty są takie same. W przypadku religii, jednakże, mamy do czynienia z bardzo wielką ilością emocji i ogromną siłą fantazji.

To stawia religię na miejscu pierwszym, jeśli chodzi o ryzyko wypaczenia zdrowych zmysłów, a co za tym idzie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dodajmy do tego całą masę popełnianych życiowych błędów. Zdezorientowani w rzeczywistości będziemy nieskuteczni i często, a może prawie zawsze omylni.

Stres, w jaki wprowadza wpojony, religijny obraz świata ma jeszcze jedną właściwość: towarzyszy mu strach. Religie posługują się terrorem, by wyznawca podporządkował się autorytetowi. Nie przedstawiają żadnych uzasadnień, poza racją emocjonalną.

Kaznodzieje, kapłani, duchowni są przekonujący na zasadzie posługiwania się emocjami, nierzadko zastraszania, wprowadzania w stan patosu i poniżania godności słuchaczy.

Ukazują swoje poglądy jako oczywistość psychiczną, i różnymi sposobami, mniej lub bardziej świadomie i umyślnie, usiłują sterować uwagą i reakcjami tych, do których przemawiają.

Religia stoi na przeszkodzie swobodnemu poznawaniu prawdy. Przychodzi z szeregiem dogmatów, których narzucić inaczej, niż przemocą intelektualną lub emocjonalną, a niekiedy fizyczną nie potrafi.

Przerażające jest oddziaływanie religii na psychikę małych dzieci i młodzieży. Ludzie od początku są indoktrynowani, kształtowani według określonych wzorców, czyli hodowani na wyznawców. I nawet jeśli efekty takiej hodowli nie są zadowalające dla zarządzających procesem, to w świat dorosłych wyrusza osobowość wybrakowana, uwarunkowana, wykoślawiona, niesamodzielna.

Potrzebne są szeroko zakrojone badania psychologiczne nad religią i jej wpływem na człowieka. Tutaj jedynie zarysowałem problem. Niezbędne są rozliczne obserwacje, uczciwie stawiane pytania i poszukiwanie wiedzy. Będzie to, jednak, wymagało złamania tabu, jakim jest krytyczne spojrzenie na religię, zakwestionowania wszystkiego i patrzenia na to trzeźwo, niedogmatycznie, bez wtrętów światopoglądowych.

Jak na razie nie sądzę, by znalazło się na to dość kadry naukowej, która prawdę stawia ponad religią.

Czytany 1006 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 08:59
Paweł Karwat

www.MuninSzaman.pl - Huna: usługi indywidualne, uzdrowicielskie, na dystans, kursy online i lokalne. Twórca i właściciel Naturonetu.

Nazywam się Munin (Paweł Karwat) i zajmuję się Huną - tak dla własnych celów, jak i w usługach dla Klientów oraz w nauczaniu. Jestem uczestnikiem Projektu Aloha organizacji Aloha International (zobacz wpis do katalogu nauczycieli i terapeutów Huny w Europie) założonej przez Serge'a Kahili Kinga, autora książek o Hunie popularnych na całym świecie, jak "Szaman miejski", "Bądź mistrzem ukrytego ja" czy "Natychmiastowe uzdrawianie". Swoje doświadczenia rozwijałem przez wiele lat, zarówno pracy nad sobą, jak z Klientami. Poznawałem wiele różnych metod, także z zakresu medycyny naturalnej i psychotroniki polskiej. Jestem także autorem książki o Hunie pt. "Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii". Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego "HOLISTYKA" w Lublinie. Prowadzę nieprzerwanie usługi uzdrowicielskie od 2012 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.