Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

wtorek, 06 luty 2018 08:03

Rozwój a pieniądze

Napisała

Szeroko pojęty rozwój, zarówno osobisty, jak i duchowy jest obecnie bardzo modny.

Internet oferuje nam mnóstwo informacji na ten temat. Artykuły, blogi rozwojowe, specjalistyczne kanały na YT, fora tematyczne… nic, tylko się rozwijać. Ciężko jednak w tym morzu ciekawostek, ale i sprzeczności dobrze się odnaleźć. Czasem dobrze byłoby kupić jakąś wartościową książkę, albo pojechać na interesujące nas warsztaty lub szkolenie. Ofert tego typu jest z każdym rokiem coraz więcej, a i miejsca piękne. Mamy wtedy zarówno rozwój, jak i możliwość poznania innych osób o podobnych zainteresowaniach.

I tutaj dość często pojawia się problem - "nie mam na to pieniędzy".

Co możesz zrobić, żeby mieć?

Większość Polaków nie posiada żadnych oszczędności. W porównaniu z innymi, jesteśmy na szarym końcu, a przed nami są nawet kraje uznawane za biedniejsze jak Rumunia czy Bułgaria. Za nami jest Ukraina i Rosja. Wydaje się, że byłoby wskazane, żeby każdy człowiek posiadał swoją "poduszkę finansową."  Nieważne ile masz lat i ile zarabiasz, zawsze możesz zacząć regularnie odkładać. Niech będą to nawet małe kwoty, ale jak wiadomo kropla drąży skałę. Najlepiej odkładać 10-20% miesięcznych przychodów. Jest to jak najbardziej wykonalne, jeśli wyrobisz w sobie nawyk regularnego  oszczędzania i zapomnisz o rozrzutności i ograniczysz konsumpcjonizm. Poduszka finansowa daje psychiczny komfort, wolność, niezależność, ale przede wszystkim możliwości. To dzięki pieniądzom zrealizujesz pasję czy kosztowne hobby.

Można jeszcze przemyśleć kilka spraw:

Trzeba zwrócić uwagę, czy pieniądze nie stają się naszym "panem". Jeśli to nasz jedyny życiowy cel, to może tak być..

Pomagają nam w tym bardzo skutecznie reklamy, media, opinia społeczna oraz wszechobecny konsumpcjonizm. Kupujemy, kupujemy, okazje, promocje, wyprzedaże.. Wszystko ma być coraz nowsze, w udoskonalonych wersjach i lepszej jakości. Zakupy mogą stać się sensem życia i jedynym zainteresowaniem, co mocno nas zubaża.  Zapominamy, że shopping daje bardzo krótkotrwałe szczęście…Trzeba naprawdę nauczyć się żyć świadomie, żeby nie dać się "opętać".

Zwróć uwagę na swoje przekonania na temat pieniędzy, i zmień ich perspektywę, jeśli są ograniczające: "pieniądze są złe", "brudne" lub "bogacze to złodzieje", "na pieniądze trzeba ciężko pracować", "w Polsce się nie da"… itd.

Dla bogatych pieniądze są dobre, ponieważ kojarzą je z wolnością, komfortowym życiem, radością i inwestycjami.

Dla biednych są złem, bo w związku z banknotami widzą długi, kredyty i wszystko to, na co ich nie stać.

Tak naprawdę pieniądze nie są ani dobre, ani złe. Są tylko narzędziem, a to my decydujemy o ich wykorzystaniu. Jeśli podejdziemy do spraw finansowych w sposób rozsądny i przemyślany, to pieniądze będą pracować dla nas. Nasza bezmyślność spowoduje, że staną się naszym panem i będziemy pracować na nie całe życie.

Jest takie pojęcie - minimalizm, które staje się coraz bardziej modne i chyba nie będzie to tendencja na jeden sezon. W praktyce oznacza ograniczenie posiadania, uproszczenie życia, rezygnację z kompulsywnych zakupów i pozbywanie się wszystkiego, co niepotrzebne. Pozwala także na uświadomienie sobie prawdziwych potrzeb.

Co może nam dać?

Ulgę. Nie musisz już konkurować z innymi o lepszy samochód czy droższą sukienkę, zmieniasz nastawienie.

Czas. Zyskujesz go naprawdę dużo.

Spokój. Już nie musisz.

Wolność. Wszystko co zbędne, obciąża.

Porządek. Panuje ład i przestrzeń.

Kontrolę wydatków. Rozumiesz potrzebę oszczędzania.

Szczęście. Odkrywasz, że umiar daje więcej szczęścia niż nadmiar.

Autoterapię. Każda zmiana wpływa również na inne obszary. Zaczynasz świadome życie, rozwijasz się, znika Twój wewnętrzny chaos. Zyskujesz większą kontrolę swojego życia.

Pomoc potrzebującym. Możesz podarować coś... komuś.

Lepsze relacje. Po porządkach w sferze materialnej, odczuwasz potrzebę pozbycia się wszystkich "wampirów energetycznych" i "pasożytów". Zostają Ci prawdziwi przyjaciele i wartościowi znajomi.

Warto jeszcze wspomnieć o finansowej niezależności. Każdy chciałby zostać rentierem, czyli osobą, która dzięki jednorazowej inwestycji uzyskuje z niej dochód pasywny. Może, aIe nie musi pracować. I każdy może nim zostać, wystarczy 15-20 lat, wytrwałość, otwarty umysł i samodyscyplina. Doprecyzowując, mam na myśli działanie nieryzykowne i ostrożne. Niektórzy stają się rentierami w kilka miesięcy, jeśli na przykład znają się na giełdowych zawiłościach, kryptowalutach czy biorą ogromny kredyt i kupują kilka kawalerek na wynajem.

Kroki i kroczki do rentierstwa:

 • oszczędzaj
 • poszukaj swojej pasji, talentu, który pozwoli na wyższe przychody
 • uwierz, że możesz ( jeżeli chociaż jednej osobie się udało, to dlaczego ma nie udać się Tobie?)
 • porównuj ceny, a większe zakupy rób raz w tygodniu z listą
 • kupuj wyłącznie niezbędne rzeczy
 • nie ulegaj reklamom
 • czytaj, ucz się, inwestuj w siebie
 • zapisuj wydatki i wyciągaj wnioski
 • nie zadłużaj się, nie żyj na kredyt
 • określ cel, na jaki oszczędzasz
 • przeanalizuj koszty stałe
 • pomyśl, co możesz zrobić, żeby więcej zarabiać
 • posłuchaj, pooglądaj innych rentierów
 • określ, jaka miesięczna kwota będzie Ci potrzebna na emeryturze? Na przykład: jeśli już wiem, że moja emerytura nie przekroczy 500zł, a potrzebuję do życia 2000zł, to muszę z "jakiegoś" źródła uzyskać 1500zł.

I na koniec zastanów się nad swoim pomysłem na dochód pasywny.

Każdy z nas jest inny, ma swoje mocne i słabsze strony, różne talenty, pasje, zainteresowania i wykształcenie.

Trzeba je tylko odkryć.

Gdybyś nie musiał pracować, to czym chciałbyś się zająć? Co dałoby Ci mnóstwo satysfakcji i poczucia sensu życia, spełnienia? Co lubisz robić? W czym jesteś LEPSZY od innych? Co możesz zrobić, żeby zarabiać na tym, co kochasz?

Nigdy nikogo nie kopiuj. Powielania pomysłów innych nie daje wewnętrznej radości.

Czytany 868 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2018 08:10
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.