Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

środa, 31 styczeń 2018 11:23

Trzy guny

Napisała

Opisane wcześniej trzy doshe: vata, pitta i kapha, odpowiedzialne są za nasz stan fizyczny.

Według Ajurwedy posiadamy również strukturę umysłową, którą kierują trzy guny:

  • sattva
  • rajas
  • tamas

Każdy z nas jest mieszanką tych cech, ale jedna guna dominuje, co decyduje o różnicach w ludzkich temperamentach oraz psychicznych i moralnych dyspozycjach.

Jak pamiętamy, zdrowe ciało zależne jest od równowagi trzech energii życiowych (vata-pitta-kapha), więc zrównoważone trzy guny zapewniają zdrowy umysł. Zaburzenie tych subtelnych energii mentalnych prowadzi do różnych problemów psychicznych.

Sattva - wyraża czystość, jasność, rozumienie, harmonię, istotę, współczucie i miłość. Pozwala zachować świadomość i aktywne zmysły oraz odpowiada za umiejętność uczenia się. Jest biała, subtelna i delikatna. Osoby zdominowane przez sattvę mają zdrowe ciała, a ich zachowania i świadomość są wyjątkowo czyste. Cechuje ich prawdomówność, pokora, uczciwość i bezinteresowność. Są szlachetni, prawi, uduchowieni, otwarci na "wyższe prawdy", a także lubią pomagać innym. Tworzą dobroć i szczęście. Mogą ciężko pracować umysłowo, ale nie odczuwają zmęczenia. Wyglądają świeżo, jasno i uważnie. Poznamy ich po mądrości, szczęściu i radości.

Do potraw sattwicznych należą rzeczy świeże, lekkie, zdrowe i witalne, które dają jasność umysłu: owoce,  świeże soki, zboża, orzechy, nasiona,  zioła, warzywa gotowane na parze, mleko, olej lniany, masło ghee. Spożywa się niewielkie ilości jedzenia. Do nawodnienia służy świeża woda i ziołowe herbaty. Dominuje smak słodki i lekko kwaśny. Takie pożywienie zapewni prawidłowe postrzeganie, a także pobudzi wyższe uczucia, takie jak miłość, współczucie, prostotę i przebaczenie.

Rajas zakłada ruch, zmianę, energię, ekstrawersję i agresywność. Umysł pod wpływem tej guny działa na poziomie zmysłowym. To bardzo aktywna właściwość, siła napędzająca zmiany, w kolorze czerwonym, która odpowiada za ambicje, władzę,  pożądanie, zmienność, prestiż, pragnienia i powodzenie. Osoby, u których dominuje rajas lubią bogactwo, lekkie życie, kontrolowanie innych, interesują się polityką, są inteligentni, często są to biznesmeni. Mają problem z pokusami tego świata i silnymi namiętnościami. Są pełni miłości i spokoju, dopóki dostają wszystko, czego pragną. Boją się niepowodzeń, dlatego często ulegają stresom.

Potrawy rajasowe wiążą się z aktywnością i pobudzeniem, są gorące, pikantne, słone, jak na przykład czipsy, słodycze, ostre przyprawy, czosnek, kawa, napoje gazowane. Pożywienie podrażniające zmysły pobudza umysł , co przekłada się na uleganie pokusom, manipulację czy skłonność do agresji, a nawet nienawiści.

Tamas przejawia się w ignorancji, oporze, ociężałości (fizycznej i duchowej),  bezwładności, braku zmian, materializmie, surowości i otępieniu. Jej naturą jest ciemność, a kolorem – czerń. Osoby tamasowe są leniwe, wierzące tylko w otaczającą materię, egoistyczne, lubią szkodzić innym, a przy każdej działalności skupiają się wyłącznie na swojej korzyści. Należą do ludzi mniej inteligentnych, ze skłonnością do depresji i nadmiernego snu. Praca umysłowa ich wyczerpuje, wolą jeść, pić i kochać się. Cechuje ich zaborczość, przywiązanie i chciwość.

W sferze diety to ciężkie, nieświeże, suche, monotonne potrawy, przetworzone, zatruwające i wywołujące przygnębienie, takie jak czerwone mięso, gęsty ser, fast food i alkohol. Często osoby, u których przeważa tamas, mają skłonność do przejadania się.

W świadomości człowieka te trzy guny ciągle się mieszają, ale względna dominacja jednej z nich odpowiada za psychikę każdego człowieka. Sattva-rajas-tamas wpływają na wzory zachowań, które jednak możemy zmieniać i udoskonalać, dzięki różnym praktykom duchowym czy jodze.

Czytany 798 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 styczeń 2018 11:30
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Więcej w tej kategorii: « Trzy doshe Ajurwedyjski styl życia »

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.