Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

piątek, 26 styczeń 2018 09:12

Trzy doshe

Napisała

Odkryj dominujący typ swojego organizmu.

Według ajurwedy możemy wyróżnić 7 głównych typów organizmów:

  • typy pojedyncze: vata, pitta, kapha
  • typy podwójne: vata-pitta, pitta-kapha, kapha-vata
  • typ potrójny: vata-pitta-kapha

Trzy doshe są najważniejszymi czynnikami, które wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, budowę ciała, zdolności intelektualne i indywidualne cechy charakteru. Należy dbać o ich równowagę, która zapewni nam zdrowie, siłę, witalność, ładny wygląd oraz szczęśliwe życie.

Typ vata

Osoby typu vata mają lekkie ciało, słabe umięśnienie, szczupłą sylwetkę, suchą skórę, słabe krążenie, zmienny apetyt, trudności z trawieniem oraz przyswajaniem substancji odżywczych. Ich najczęstszą dolegliwością są zaparcia. Mają suche, rzadkie włosy, szorstką skórę i trzaskające stawy, a ręce i stopy są zimne, nie czują się dobrze podczas mrozów i wiatru. Zdecydowanie wolą gorące miesiące. Chodzą i mówią szybko, żyją w pośpiechu, lubią ciągłe pobudzenie, nie znoszą bezczynności. Lubią aktywność fizyczną, rozrywki, niewiele snu, zmiany i działanie. Miewają zmienne nastroje i poczucie osamotnienia, to tzw. niespokojne dusze. Szybko się nudzą, brakuje im silnej woli. Takie osoby śpią mniej od innych, zdarza się również, że cierpią z powodu bezsenności. Charakteryzują się lotnością umysłu, wyobraźnią, pewnością siebie i błyskawicznym przyswajaniem wiedzy. Cechują się dobrą pamięcią krótkoterminową i słabą długoterminową. Miewają problemy z rozrzutnością. Zaburzenie równowagi vata objawia się: zaparciami, lękiem, artretyzmem, bólami lędźwi, suchością ( skóry, ust), zaburzeniami nerwowymi, kołataniem serca, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, napięciami mięśni, a także spadkiem wagi. Ponieważ ogólnie zimno zaburza tą doshę, zaleca się ciepłe ubieranie się i pożywienie, koniecznie oleiste. W celu utrzymywania tak potrzebnej równowagi osoby vata powinny dbać o uporządkowanie w każdej sferze życia, ciepłe jedzenie, wprowadzenie spokoju do swojego życia natomiast unikać zimna i surowych potraw.

Typ pitta

Główną cechą osób pitta jest ciepło, dlatego źle tolerują upały i ciężką pracę fizyczną. Charakteryzują się średnim wzrostem i wagą, normalną, często piegowatą cerą, ciepłymi rękami, stopami, z tendencją do potliwości. Mają bardzo dobry apetyt, trawienie i metabolizm. Kiedy poczują się głodne, to muszą szybko coś zjeść ponieważ inaczej poczują rozdrażnienie lub objawy hipoglikemii. Śpią dłużej niż pierwszy typ, a ich sen jest dobry i nieprzerwany. Są mądre, błyskotliwe, inteligentne, skoncentrowane, uważne, uporządkowane, nastawione na przywództwo, lubią się uczyć i dominować nad innymi. Dzięki wrodzonej charyzmie inni ludzie lubią ich towarzystwo. Wykazują skłonność do agresji, rywalizacji, złości i zazdrości. Lubią dobrobyt i kosztowności. Dokuczają im stany zapalne, gorączkowe, pocenie się, dreszcze, wysypki skórne, niestrawności, bóle gardła, zapalenie okrężnicy, uczucie pieczenia w ciele, kłopoty ze wzrokiem, które nasila zbyt dużo pikantnych potraw i leżenie na słońcu. Osoby pitta powinny jadać potrawy schładzające i nieostre, pić chłodniejsze napoje, unikać nadmiaru ciepła, oleju i pary wodnej.

Typ kapha

Osoby kapha mają silne, zdrowe, dobrze zbudowane ciało, rozwinięte mięśnie, z tendencją do nadwagi, a nawet otyłości. Powolne trawienie i metabolizm powodują, że odchudzanie jest dla nich bardzo trudne. Charakterystyczna miękkość przejawia się w gładkiej skórze, grubej i lśniącej, mocnych włosach, łagodnym sposobie mówienia, miłej naturze, a także ciepłym spojrzeniem. Dominuje u nich powolność oraz ciągłe uczucie głodu i pragnienia. Dzięki temu mają szansę na długie życie, o ile nie staną się otyłe. Poprzednie typy posiadają dużo lepszy metabolizm, ale szybciej się spalają. Typ kapha uwielbia cukierki, czekoladę i ciasteczka, co powoduje uczucie ciężkości, zwłaszcza rano. Śpią długo i głęboko. Unikają aktywności fizycznej, zdecydowanie wolą bierność, siedzenie, jedzenie i nic nie robienie. Są powolni i zrównoważeni. Wolno jedzą, mówią, podejmują decyzje, a ich natura jest stabilna, cierpliwa, wybaczająca, troskliwa i współczująca. Potrzebują ciągłej stymulacji. Gdy ich dosha jest zaburzona wykazują cechy chciwości, zaborczości i zazdrości. Uczą się powoli, ale moją doskonałą pamięć długotrwałą. Zarabiają i oszczędzają pieniądze. Zaburzenia w równowadze powodują u nich słodkie owoce, słodycze, nabiał, zimne, ciężkie i mrożone potrawy, bezczynność. Pogoda mokra, zimna i ciężka może doprowadzać do dolegliwości fizycznych, takich jak przeziębienie, problemy z zatokami, grypa, zaśluzowanie dróg oddechowych. Psychicznie będzie się to przejawiało spadkiem sił witalnych, czasem depresji. Zalecane dla tej grupy osób są: aktywność fizyczna, jadanie lekkich, suchych potraw, a  unikanie ciężkich, zimnych i nabiałowych.

Poznanie własnego, ajurwedyjskiego typu organizmu pozwoli zrozumieć nam procesy zachodzące w naszym ciele, skłonności, silne i słabe strony. Uzmysłowimy sobie, że istnieje związek między naszym zdrowiem a stylem życia, porą roku, nawykami czy odżywianiem. Dowiemy się, na jakie choroby jesteśmy narażeni oraz zrozumiemy zachowanie naszych najbliższych. Dążenie do równowagi oznacza starania o zachowanie właściwych proporcji między vata, pitta i kapha. Na internetowych stronach poświęconych ajurwedzie znajdziemy specjalne testy, które pomogą nam zorientować się jaki typ reprezentujemy.

Czytany 927 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 styczeń 2018 09:21
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Więcej w tej kategorii: « Panchakarma Trzy guny »

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.