Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

środa, 09 maj 2018 11:09

Leki ajurwedyjskie

Napisała

Do leków medycyny ajurwedyjskiej należą produkty pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego.

Składnikami zwierzęcymi są miód, wosk i tłuszcz, natomiast mineralnymi są: kamienie szlachetne, złoto, srebro, miedź, żelazo, rtęć.

Najczęściej leki w Ajurvedzie stosowane są w kombinacjach i wielu postaciach, takich jak: soki, proszki, pasty, maści, wywary, pigułki, oleje, wina, galaretki, kompresy, preparaty z żywicy. Stosuje się również mantry, rytuały czy ofiary ognia.

Dodatkowo bierze się pod uwagę fazy księżyca, a nawet układ planet.

Do podstawowych metod przyrządzania leków ziołowych należą:

  • świeży sok (swarasa), posiada najsilniejsze działanie, uzyskuje się go przez rozgniecenie rośliny i wyciśnięcie soku przez naturalny materiał, zastosowanie wyciskarki lub ewentualnie sokowirówki.
  • pasta (kalka), w celu jej otrzymania należy rozgniatać roślinę z niewielką ilością wody, ghee, oleju lub miodu, aż do momentu pojawienia się właściwej konsystencji. Pastę możemy wykorzystać jako okłady lub bazę do naparów.
  • wywar (kwatha), zioła gotuje się na małym ogniu tak długo, dopóki zostanie ½ początkowej objętości wody, mocniejszy - ¼ a słaby ¾.  Do sporządzenia wywaru nadają się twardsze części roślin, takie jak korzeń, łodyga, kora i owoce.
  • napar gorący (phant), wykonuje się go z delikatnych części zioła - kwiatów, liści lub części zielonych. Również zioła aromatyczne ze względu na zawartość olejków eterycznych przetwarzamy w ten właśnie sposób. Po zaparzeniu, lek odstawia się do 12h, najkrócej na 30 minut.
  • napar zimny (hima), sporządza się przez namoczenie ziół w zimnej wodzie i odstawieniu ich na noc.

Bardzo ważny jest materiał z jakiego wykonany jest pojemnik na ajurwedyjskie leki. Nigdy nie używamy toksycznego aluminium. Najlepsze są naczynia ceramiczne, miedziane lub srebrne.

  • proszki (churna), przygotowuje się je przez mechaniczne zmielenie ziół lub tradycyjnie w moździerzu, potem przesiewając przez naturalny materiał. W skład leczniczych sproszkowanych preparatów wchodzi nawet do kilkudziesięciu substancji. Ich trwałość wynosi do 18 miesięcy.  Taki lek zażywa się zawsze z substancją nośną (anupana) - miodem, ghee, olejem, sacharozą, mlekiem lub wodą.
  • wina lecznicze (ariszta i asawa), zawierają soki roślinne (ariszta)  i odwary (asawa), dodatki mineralne. Są łatwe w użyciu i sprzyjają trawieniu. Im wino jest starsze, tym większe są jego właściwości lecznicze.
  • galaretki lecznicze (leha i rasajana), stosowane głównie jako środki odmładzające.
  • oleje lecznicze (thaila), do ich sporządzenia wykorzystuje się ekstrakty lecznicze, zwierzęce i  minerały. Po wykonaniu naparu lub wywaru z ziela i przecedzeniu, łączymy go z olejem (1:1), gotujemy do chwili, gdy cała woda odparuje.
Czytany 522 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2018 11:18
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.