Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

środa, 04 kwiecień 2018 15:59

Wpływ umysłu na zdrowie

Napisał

Do niedawna wpływ naszego umysłu na ciało był rzeczą co najmniej sporną.

Dzisiaj nie ulega to żadnej wątpliwości - taki wpływ istnieje, a nawet więcej: decyduje on o naszym stanie zdrowia w zasadniczy sposób.

Bez względu na to, jakie funkcje przypisuje się umysłowi, jakie przyjmuje się na jego temat koncepcje, jego oddziaływanie na zachowanie się ciała jest dla specjalistów z różnych dziedzin oczywiste. Nowoczesna naturoterapia, jak i medycyna spotykają w tym właśnie miejscu - w niebywałym wręcz kształtowaniu przez umysł warunków zdrowia, ale i zdrowienia.

Dzięki badaniom nad układem nerwowym stało się oczywiste, iż za pośrednictwem nerwów stresujący się człowiek osłabia swoją kondycję fizyczną, nie tylko psychiczną.

Naturoterapia, w tym bioenergoterapia niekoniecznie patrzy na zjawiska patologicznej relacji umysł-ciało tylko w kategoriach fizykalnych. Mentalne życie człowieka zaburza działanie jego ośrodków energii (czakr) i pola energetycznego (biopola), które wypełnia i otacza jego ciało fizyczne.

To, co dzieje się w umyśle, czy też w psychice, w zależności od tematu, wywiera wpływ na określone partie ciała, mięśni, a źródłem tego jest osłabienie działania czakr.

Dla przykładu stresy i napięcia związane ze sferą płciową uderzą w działanie narządów rodnych, gonad. Obawy i lęki wprowadzają destrukcję do czakry serca, co osłabia tym samym fizyczny narząd.

Na podstawie tego, co wydarza się w ciele, można stworzyć pewną mapę tego, jak człowiek funkcjonuje w swoim umyśle. Zjawiska fizyczne, zwane chorobami, schorzeniami, dolegliwościami, są skutkami zjawisk umysłowych, wiążących się z jakąś dziedziną życia i silnymi w niej napięciami.

Troska o umysł jest zarazem troską o ciało. Nawet więcej: działanie umysłu ma decydujący wpływ na nerwy, a one na funkcjonowanie ciała, na homeostazę organizmu. Można zachować wszelkie zasady zdrowego trybu życia na poziomie ciała, ale brak terapii umysłu poskutkuje i tak osłabieniem zdrowia.

Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, jedną z nich jest ćwiczenie umysłu, analogiczne do ćwiczenia ciała. W naturoterapii mówi się o różnych sposobach trenowania umysłu, by był on narzędziem w naszych rękach, nie zaś wewnętrznym uzurpatorem, źródłem konfliktów i stresów.

Wymienia się takie techniki pracy z umysłem, jak:

  • koncentracja - kierowanie uwagi przez krótszy lub dłuższy czas na jakiś obiekt albo ich grupę (obiekt może być zewnętrzny lub wewnętrzny)
  • medytacja - zwracanie świadomości w kierunku swojego "ja", spotykanie się z samym sobą, napełnianie umysłu samoświadomością
  • relaksacja - mentalne rozluźnianie nie tylko mięśni ciała, ale i procesów emocjonalnych oraz myślowych
  • afirmacja - powtarzanie zdań stwierdzających pozytywny stan rzeczy, co ma na celu przekształcić strukturę myślenia z negatywnej, stresogennej na pozytywną i wyeliminować nawyki negatywnego myślenia
  • wizualizacja - kreowanie w umyśle wyobrażeń doskonałego stanu zdrowia, relacji, finansowego powodzenia itd., co znacząco wpływa i na zachowanie umysłu, i na ciało

Te podręczne narzędzia pozwalają odpowiednio zapanować nad umysłem i wyeliminować z niego chaotyczne i szkodliwe zjawiska myślowe, które mogłyby zagrozić na dłuższą metę zdrowiu. W niektórych metodach bioenergoterapii, bioterapii, medycyny psychotronicznej stosuje się np. wizualizacje w celu bezpośredniego uzdrawiania chorych części ciała. Jedną z metod tego rodzaju jest tzw. chirurgia fantomowa.

Wizualizacjami, afirmacjami, koncentracją i pozostałymi metodami - jak też nie opisanymi jeszcze tutaj - parali i parają się szamani i tradycyjni znachorzy.

Wpływ umysłu na ciało znany jest od wieków, lecz w obecnej, mocno nakierowanej na wartości zewnętrzne kulturze, gloryfikującej ciało, bywa on albo pomijany, albo w ogóle niezauważany.

Zdaje się, że właśnie to staje się jednym z głównych czynników chorób cywilizacyjnych i olbrzymiego uzależnienia człowieka od oficjalnej służby zdrowia.

Bezradność, w jaką popadamy w momencie pojawienia się dolegliwości, jest wynikiem przede wszystkim braku umiejętności wykorzystania umysłu do wpłynięcia na ciało (choćby do uzyskania i narzucenia ciału wstępnego uspokojenia).

Czytany 959 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 kwiecień 2018 16:07
Paweł Karwat

www.MuninSzaman.pl - Huna: usługi indywidualne, uzdrowicielskie, na dystans, kursy online i lokalne. Twórca i właściciel Naturonetu.

Nazywam się Munin (Paweł Karwat) i zajmuję się Huną - tak dla własnych celów, jak i w usługach dla Klientów oraz w nauczaniu. Jestem uczestnikiem Projektu Aloha organizacji Aloha International (zobacz wpis do katalogu nauczycieli i terapeutów Huny w Europie) założonej przez Serge'a Kahili Kinga, autora książek o Hunie popularnych na całym świecie, jak "Szaman miejski", "Bądź mistrzem ukrytego ja" czy "Natychmiastowe uzdrawianie". Swoje doświadczenia rozwijałem przez wiele lat, zarówno pracy nad sobą, jak z Klientami. Poznawałem wiele różnych metod, także z zakresu medycyny naturalnej i psychotroniki polskiej. Jestem także autorem książki o Hunie pt. "Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii". Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego "HOLISTYKA" w Lublinie. Prowadzę nieprzerwanie usługi uzdrowicielskie od 2012 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.